


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 1.1 V |
| Min Input Voltage | -17.5 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | -15 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Max Input Voltage | -23 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -14.4 V |
| Nominal Output Voltage | -15 V |
| Max Output Voltage | -15.6 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Load Regulation | 200 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Packaging | Tube |
Stock: 6170
Distributors
pcbx
Unit Price$0.92589
Ext.Price$0.92589
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.92589 | $0.92589 |
| 10 | $0.67625 | $6.76250 |
| 25 | $0.58050 | $14.51250 |
| 50 | $0.55817 | $27.90850 |
| 100 | $0.53670 | $53.67000 |
| 300 | $0.51606 | $154.81800 |
| 500 | $0.49621 | $248.10500 |
| 1000 | $0.47713 | $477.13000 |
| 3000 | $0.45878 | $1376.34000 |
| 5000 | $0.44114 | $2205.70000 |
